T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Nazilli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Nazilli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Çalışan Hakları

Güncelleme Tarihi: 12/02/2018

Çalışan Hakları Birimi
 
 Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Çalışan Güvenliğinin sağlanmasını konu alan 2012/23 sayılı genelgesi gereğince hastanemiz bünyesinde ÇALIŞAN HAKLARI VE GÜVENLİĞİ BİRİMİ 2 Katta Hemşire Safiye KABASAKAL' ın görev aldığı birimde çalışmalarına başlamıştır. Birimin telefon numarası 303  tür.

ÇALIŞAN HAKLARI VE GÜVENLİĞİ BİRİMİ;


Çalışanların, çalışan hakları ve güvenliğine yönelik talep ve şikâyetlerini kabul edecek, bu başvuruları değerlendirerek raporlayacak, gerekli düzeltici/önleyici faaliyetlerin başlatılmasını sağlayarak talep sahibine geri bildirimde bulunacaktır.
Birim, çalışan hakları ve güvenliğine yönelik uygulamaları yakından takip edecek ve baştabipliğe aylık olarak rapor sunacaktır.

BİLDİRİM VE SÜREÇ KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER


Şiddete maruz kalınması durumunda 1111 nolu telefon aranarak beyaz kod bildirimi yapılmalıdır.
Beyaz kod ekibi, şiddet uygulayan şahsı etkisiz hale getirdikten sonra polis noktasına götürecek ve burada işlemlerin yapılması sağlanacaktır.
Polis noktasında yetersiz kalınması durumunda  güvenlik görevlileri ile işbirliği içerisinde çalışarak ilave polis ekibin gelmesi sağlanacaktır.
Kayıt ve sürecin devamlılığı açısından şiddet uygulayan kişinin kimlik bilgileri (kimlik fotokopisi) alınmalı ve güvenlik ekibinde bulunan “beyaz kod kayıt ve bildirim” formu doldurulmalıdır.
İfade verme işlemi tamamlandıktan sonra mağdur çalışan tutanağın bir nüshasını almalı ve fotokopisini beyaz kod kayıt ve bildirim formuna ekleyerek beyaz kod ekibine teslim etmelidir. Bu formun ikinci sayfasında bulunan açıklama kısmı tüm süreci ayrıntılı kapsayacak şekilde doldurulmalıdır.
Şayet yukarıda belirtilen süreç gerçekleşmemiş beyaz kod bildirimi yapılmamış/yapılamamış ise vakit kaybetmeksizin polis noktasına gidilerek suç duyurusunda bulunulmalı ve adli süreç başlatılmalıdır. Yine İfade verme işlemi tamamlandıktan sonra mağdur çalışan, ifade tutanağının bir nüshasını almalı ve fotokopisini Zemin katta bulunan Çalışan Hakları ve Güvenliği birimine teslim etmelidir. Eğer tanık varsa beyaz kod kayıt ve bildirim formunda yer almasına özen gösterilmeli ve iletişim bilgileri alınmalıdır.
İlgili çalışanın talep etmesi durumunda Sağlık Bakanlığımız avukatlarınca 28.04.2012 tarih ve 28277 sayılı yönetmelik gereğince hukuki yardım yapılacaktır.
Hukuki yardım talep eden personelin birimimize buna ilişkin dilekçe vermesi gerekmektedir.
Tüm sorularınız için 303 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.